O strategii działania przeciwko dezinformacji – spotkanie z Panem Robertem Sołtykiem

Aktualności

Za nami pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach cyklu spotkań z ekspertem dla przedstawicielstw polskich regionów w Brukseli! W dniu 17 stycznia w siedzibie Biura PolSCA gościliśmy Pana Roberta Sołtyka, wieloletniego korespondenta i dziennikarza „Gazety Wyborczej”, obecnie starszego doradcę w Komisji Europejskiej. Spotkanie poświęcone było unijnym strategiom walki z dezinformacją, a punktem wyjściowym do dyskusji raport Komisji Europejskiej dotyczący fake news, który ukazał się w grudniu 2018 roku. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie wpływu dezinformacji na procesy wyborcze na świecie, prawnych obostrzeń dla platform internetowych, a także sposobów przeciwdziałania mowie nienawiści czy prowadzenia skutecznej edukacji medialnej. (wiecej…)


Katalog Opportunities for Researchers from the Socio-economic Sciences and Humanities and Horizon 2020

 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z katalogiem Opportunities for Researchers from the Socio-economic Sciences and Humanities (SSH) and Horizon 2020, przygotowanym i opublikowanym przez projekt Net4Society w grudniu 2018 roku. W publikacji można znaleźć pełen zakres tematów, obowiązujących w konkursach programu Horyzont 2020 w roku 2019, które są istotne dla naukowców, badaczy oraz innych podmiotów z obszaru SSH, w tym:

  • Tematy dedykowane (SSH-DEDICATED TOPICS)
  • Tematy istotne dla SSH (SSH-RELEVANT TOPICS)
  • Tematy z niższym znaczeniem dla SSH (TOPICS WITH MINOR SSH RELEVANCE)

(wiecej…)


Bulletin – nowy numer angielskojęzycznego newslettera KPK

Publikacje

Wystąpienie komisarza UE ds. badań, nauki i innowacji Carlosa Moedasa w Katowicach, zestawienie polskich przedsiębiorstw, uczelni i instytutów, które odnoszą sukcesy w Horyzoncie 2020 czy przegląd najważniejszych międzynarodowych wydarzeń, które odbyły się w Polsce w ostatnich miesiącach – to tylko niektóre tematy, jakie zawiera najnowsze wydanie angielskojęzycznego biuletynu Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK).

(wiecej…)


Academia 2[54]2018 „Wpływy”

Zapraszamy do lektury numeru magazynu PAN „Academia”, którego motywem przewodnim są „Wpływy”.

W numerze m.in. Dr hab. Joanna Sułkowska i dr hab. Piotr Sułkowski o tym, jak wspólna praca wpływa na wspólne życie i na odwrót. Prof. dr hab. Krzysztof Spalik o tym, dlaczego Puszczę Białowieską trzeba zostawić w spokoju. Dr Marcin Zgliński o oryginalności w sztuce. Prof. dr hab. Monika Kaczmarek o otyłości i niedożywieniu.

Academia 2[54]2018

 


Życzenia świąteczne

Aktualności

 

Spokojnych świąt Bożego Narodzenia

spędzonych w rodzinnej atmosferze

oraz wielu sukcesów w nadchodzącym roku

życzy

zespół Biura PolSCA w Brukseli


Godziny pracy biura PolSCA w okresie świąteczno-noworocznym

Aktualności

 

Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-27 grudnia 2018 r. biuro PolSCA, mieszczące się przy Rue du Trone 98, będzie nieczynne, natomiast 28 oraz 31 grudnia praca biura będzie odbywać się w normalnym trybie, jednakże w zmniejszonym, świąteczno-noworocznym zespole.

 

Życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku,

Zespół PolSCA


Już jest pierwszy numer newslettera Biura PolSCA PAN!

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność przekazać Państwu pierwszy numer newslettera Biura Promocji Nauki PAN w Brukseli (PolSCA). Prezentujemy w nim najważniejsze wydarzenia, w których aktywnie uczestniczyliśmy lub które organizowaliśmy w roku 2018, a także te, zaplanowane na rok 2019. Ponadto, przygotowaliśmy dla Państwa zestaw informacji dotyczących programu ramowego Horyzont 2020 oraz aktualności związanych z nowym programem Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont Europa (FP9). Na koniec składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Zapraszamy do lektury!

w imieniu zespołu Biura PolSCA

dyrektorka dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech

 

Wersja polska: PolSCA newsletter-PL_2018.01

Wersja angielska: PolSCA newsletter-EN_2018.01

 


PolSCA na II Ogólnopolskim Kongresie Praw Obywatelskich w Warszawie

Aktualności

 

W dniach 14-15 grudnia 2018 w Muzeum Polin w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich. Kongres ten organizowany był w stulecie polskiej niepodległości, ale także w 70 lat od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i w 25 lat po tym, jak Polska związała się postanowieniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Profesor Andrzej Friszke z PAN i prof. Andrzej Leder z IFIS PAN wraz z dr hab. Małgorzatą Molędą-Zdziech, dyrektorką Biura Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli debatowali 14.12. 2018 podczas II Kongresu Praw Obywatelskich w sesji zatytułowanej Co zrobiliśmy z naszą niepodległością? Od Konstytucji Marcowej z 1921 do Konstytucji kwietniowej 1997.  W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicy dyskusji zastanawiali się nad tym, co zrobiliśmy z odzyskaną w roku 1918 wolnością, z wielu perspektyw: prawnej, historycznej, filozoficznej i socjologicznej.

Debatę moderował dr J. Kuisz, współdyrektor programu „Knowledge Bridges: Poland, Britain and Europe” w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”.

(wiecej…)


Wręczenie Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2018

Aktualności

 

Dokładnie tydzień temu, w środę 5 grudnia 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami w roku 2018 zostali: prof. Andrzej Dziembowski, prof. Andrzej Gałęski, prof. Krzysztof Pachucki i prof. Timothy Snyder. Dwoje wyróżnionych związanych jest z Polską Akademią Nauk.

 

Nagrody Fundacji są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł. Poniżej przedstawiamy laureatów i ich dokonania naukowe, za które zostali wyróżnieni tegorocznymi nagrodami:

(wiecej…)


V4 Training – kolejna edycja za nami!

 

Za nami kolejna, tym razem jesienna edycja „V4 Training” – szkolenia dla menadżerów europejskich projektów badawczych, współorganizowanego przez Biuro PolSCA w Brukseli. Szkolenie odbyło się w dniach 5-7 grudnia, a jego uczestnikami byli pracownicy szkół wyższych oraz instytutów naukowo-badawczych z Węgier, Słowacji, Czech, Polski, Litwy czy Cypru. Podczas trzydniowych warsztatów, prowadzonych przez specjalistów z europejskich instytucji działających w Brukseli na rzecz badań naukowych i innowacji, uczestnicy mieli możliwość dyskusji na temat zagadnień związanych z aktualnym programem ramowym Horyzont 2020, a także tych dotyczących kolejnej propozycji, jaką jest Horyzont Europa. Ponadto, w programie znalazły się kwestie prowadzenia efektywnej komunikacji naukowej, realizowania dobrych praktyk administracyjnych, a także sprawy poświęcone budowaniu sieci kontaktów w środowisku badawczym czy zarządzaniu bazami danych w projektach naukowych. Jedna z sesji szkolenia poświęcona była tak aktualnym wydarzeniom jak Brexit. W gronie zaproszonych prelegentów byli m.in. Marcin Mońko, rzecznik prasowy European Research Council Executive Agency, Jakob Just Madsen, attaché naukowy z Danish EU Research Liaison Office, Massimo Busuoli z sieci uniwersyteckiej UnILiON czy Mathea Fammels, dyrektor European Institute of Innovation and Technology (EIT).


(wiecej…)


Następna strona »
Facebook