#V4Training: edycja wiosenna 2020 – czekamy na zgłoszenia!

Aktualności

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji współorganizowanego przez Biuro PolSCA wraz z grupą V4 szkolenia dla menedżerów europejskich projektów badawczych – #V4Training.

Szkolenie odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2020 r. w Brukseli.

(wiecej…)

Horyzont Europa – kontynuacja przygotowań do pierwszego Planu strategicznego

Publikacje

W drugiej połowie 2019 r. Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji (DG RTD) w Komisji Europejskiej kontynuowała intensywny proces przygotowywania programu ramowego Horyzont Europa. W dużej mierze prace te opierały się na procesie konsultacji publicznych, których podstawą był dokument określający Kierunki wobec pierwszego Planu strategicznego (ang. Orientations towards the first Strategic Plan). Materiał ten został również publikowany na stronach PolSCA.

Proces ten prowadzony był trzytorowo:

(wiecej…)

IGLO Open nt. misji Horyzontu Europa – podsumowanie

Aktualności

Pierwsze spotkanie IGLO Open w 2020 r. zostało zorganizowane przez Biuro PolSCA. Gościem wydarzenia był Neville Reeve – Kierownik Sektora ds. Misji w dziale A.3 DG RTD (Centrum Polityki i Programowania), który przedstawił prezentację zatytułowaną „Identyfikacja i rozwój misji w ramach Horyzontu Europa”. Wydarzenie odbyło się w środę 8 stycznia 2020 r. w siedzibie KoWi.

(wiecej…)

Przyszłość UE – podsumowanie konferencji w Paryżu

Aktualności

W dniu 10 października 2019 r. w Stacji Naukowej PAN w Paryżu odbyła się konferencja „Przyszłość UE, współpraca wojskowa oraz relacje transatlantyckie: perspektywa Polski i Francji”. Współorganizatorami wydarzenia były także następujące instytucje: CERI Sciences Po z Paryża, Biuro Promocji Nauki PAN PolSCA w Brukseli i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM).

Konferencję otworzyły krótkie wystąpienia: dr hab. Macieja Foryckiego, dyrektora Stacji Naukowej PAN z Paryża, dra Sławomira Dębskiego, dyrektora PISM, prof. Alain Dieckhoff, dyrektora CERI Sciences Po oraz dr hab. Małgorzaty Molędy-Zdziech, dyrektor Biura PolSCA. Zgodnie podkreślono, że konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń odbywających się w Polsko-Francuskim Roku Nauki, obchodzonym w 2019 roku. Dyrektorzy stacji naukowych PAN zwrócili uwagę na fakt, że konferencja stanowi kolejne wydarzenie, organizowane wspólnie, co służy zacieśnianiu współpracy.

(wiecej…)

Nowa Komisja, Horyzont Europa, Misje – prace trwają

Aktualności

Najważniejszym wydarzeniem minionej jesieni było powołanie nowego składu Komisji Europejskiej, na której Przewodniczącą została wybrana Ursula von der Leyen, która z początkiem września 2019 przedstawiła swój zespół i nową strukturę Komisji na kolejną kadencję 2019 – 2024 (link). Mariya Gabriel została zaproponowana na Komisarz, w której portfolio znalazły się kwestie zarówno nauki jak i edukacji. Wielu naukowców i szereg organizacji – w tym również i PAN – sugerowały propozycję zmiany nazwy teki (link), co udało się ostatecznie osiągnąć, tj. Innowacje, Badania, Kultura, Edukacja i Młodzież (link). Po zakończeniu procesu przesłuchań Parlament Europejski zatwierdził nowych komisarzy na posiedzeniu plenarnym w dn. 27 listopada 2019 (link). Już w grudniu 2019 Komisja przedstawiła „Europejski zielony ład” – plan w oparciu, o który Europa ma się stać pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu (link).

(wiecej…)

V Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji w Warszawie

Aktualności

19 listopada 2019 roku w SGH w Warszawie odbyło się V Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji. Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasada Francji w Polsce.

Oficjalne otwarcia Forum dokonali: Prof. Marek Rocki – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr hab. Sebastian Skuza, wiceminister z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Stronę francuską reprezentował: Pan Frédéric Billet – Ambasador Francji w Polsce oraz dr Jacques Maddaluno – Dyrektor Instytutu Chemii, Centre national de la recherche scientifique (CNRS).

(wiecej…)

Czy inna polityka jest możliwa? – relacja z listopadowego spotkania wokół książki „Stommizm”

12 listopada 2019 r. Biuro PolSCA współorganizowało w Parlamencie Europejskim wraz z Klubem „Tygodnika Powszechnego” w Brukseli, Wydawnictwem Znak i Biurem Regionalnym Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli – panel dyskusyjny: „Czy inna polityka jest możliwa? Dziedzictwo prof. Stanisława Stommy w polityce europejskiej.” Pretekstem do dyskusji była wydana przez Wydawnictwo Znak w 2018 roku, książka prof. Radosława Ptaszyńskiego, „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy”. Książka była nominowana do Nagrody im. Moczarskiego, przyznawanej  dla najlepszej książki historycznej w 2019 roku.

W panelu dyskusyjnym, poza autorem książki, prof. Radosławem Ptaszyńskim (Uniwersytet Szczeciński), udział wzięli: dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, Henryk Woźniakowski (Wydawnictwo Znak) oraz dr Jan Olbrycht (poseł do Parlamentu Europejskiego). Dyskusję moderował dr Michał Matlak (Parlament Europejski).

(wiecej…)

Konferencja „PoliSSH perspective on Horizon Europe” – podsumowanie

Aktualności

27 listopada 2019 r. w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się konferencja „PoliSSH perspective on Horizon Europe”. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Jego głównym celem było wsparcie udziału polskich naukowców w programach ramowych UE, zwłaszcza w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Wśród innych celów wydarzenia znalazły się także: przybliżenie kontekstu europejskiego polskim naukowcom oraz podkreślenie wagi „sieciowania” się z zagranicznymi partnerami.

(wiecej…)

Życzenia świąteczne

Aktualności

Spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze, oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym nowym roku życzy zespół Biura PolSCA.


Godziny pracy biura PolSCA w okresie świąteczno-noworocznym

Uprzejmie informujemy, że w dniach 23 – 29 grudnia 2019 rbiuro PolSCA, mieszczące się przy Rue du Trone 98, będzie nieczynne, natomiast 30- 31 grudnia praca biura będzie odbywać się w normalnym trybie, jednakże w zmniejszonym, świąteczno-noworocznym zespole.

Zespół PolSCA życzy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!


Następna strona »
Facebook