Wykład « L’activité du Groupe de Berne lors de la Seconde Guerre mondiale »

Aktualności
Polecamy wykład w języku francuskim, który zostanie wygłoszony przez Ambasadora RP w Szwajcarii Pana dr Jakuba Kumocha 23 października 2018 r. o godz.: 19:00 w Salonach Ambasady RP w Brukseli.
Tematem wykładu będzie działalności Grupy berneńskiej w czasie II wojny światowej.
S.E.M. Artur Orzechowski, Ambassadeur de la République de Pologne en Belgique
 
et
 
Mme Magdalena Pszczółkowska, Directrice de l’Institut Polonais à Bruxelles
 
ont le plaisir de vous inviter à la conférence
 
« L’activité du Groupe de Berne lors de la Seconde Guerre mondiale »
donnée par S.E.M. Jakub KUMOCH, Ambassadeur de la République de Pologne en Confédération Suisse
 
La conférence sera consacrée à l’activité de ce qu’on appelle le Groupe de Berne, dont les membres ont sauvé des milliers de Juifs européens pendant la Seconde Guerre Mondiale en leur fournissant des passeports latinoaméricains. Le groupe était composé de quatre diplomates polonais en Suisse : l’ambassadeur Aleksander ŁADOŚ qui dirigeait le groupe, son adjoint Stefan RYNIEWICZ, le consul Konstanty ROKICKI et le diplomate Juliusz KÜHL, ainsi que des représentants d’organisations juives : Abraham SILBERSCHEIN et Chaim EISS.
Mardi 23 octobre 2018 – 19h
suivie d’une réception
Salons de l’Ambassade de Pologne à Bruxelles (Avenue des Gaulois 29, 1040 Bruxelles)
R.S.V.P. jusqu’au 22 octobre:
bruxelles@instytutpolski.org
Conférence en français 
———–
M. Jakub KUMOCH, PhD actuel ambassadeur de la République de Pologne en Confédération Suisse, est diplômé d’études européennes, orientalisme et sciences politiques, expert en relations internationales au sein de l’Union Européenne et docteur en sciences sociales de l’Université Jagellonne. Depuis 2015, il fait partie de la Section des Affaires étrangères du Conseil National du Développement polonais. Il a travaillé entre autres au Centre d’Etudes Orientales, à l’Institut d’Affaires Internationales polonais et au think-tank Institut Sobieski. Il parle couramment français, anglais, croate, espagnol et russe. Il connaît également l’allemand, le turc, l’ukrainien et l’arabe.

 


Horyzont Europa – publiczne wysłuchanie w Parlamencie Europejskim

Aktualności

Pracownicy Biura Promocji Nauki PolSCA wezmą udział w Publicznym Wysłuchaniu dotyczącym nowego programu ramowego Horyzont Europa, które odbędzie się w poniedziałek 8 września 2018 r. od 16:00 do 18:30 w Parlamencie Europejskim.

Spotkanie otworzy oraz podsumuje prof. Jerzy Buzek, poseł do PE i przewodniczący Komisji ITRE, a w dyskusji udział weźmie m. in. prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej PAN w Warszawie.

Program


PolSCA na VIII Europejskim Forum Nowych Idei – EFNI

Dyrektor Biura Promocji Nauki PolSCA –  dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, aktywnie uczestniczyła w VIII Europejskim Forum Nowych Idei – EFNI  zorganizowanym w Sopocie, w dniach 26-28 września 2018 roku.

Na zaproszenie Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, dr hab. M. Molęda-Zdziech moderowała panel „Polski lobbing w Brukseli – jak zniwelować przepaść pomiędzy nowymi i starymi członkami UE?”.

O tym, co blokuje widoczność i skuteczność polskich przedstawicielstw lobbingowych w Brukseli dyskutowali: Grzegorz Radziejewski – członek gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrki Katainena, Andrzej M. Celiński – członek gabinetu komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, Beata Krawiec – asystentka posła do Parlamentu Europejskiego Michała Boniego oraz Kinga Grafa – dyrektor Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Dyskutanci wskazali na bariery w aktywności na unijnym forum: brak aktywnej postawy organizacji, brak przedstawicielstw (branż, sektorów), nieumiejętność wspólnego działania (jako branża, sektor, Polska), słabo rozwinięte „umiejętności miękkie”. Przedstawiciele instytucji zachęcali do aktywnego włączenia się w proces decyzyjny, w którym lobbing jest kontrolowany i rozumiany jako konsultacje. Przy PE i KE obowiązuje interesariuszy Rejestr Przejrzystości. Wprawdzie jest dobrowolny, ale reprezentanci instytucji mają obowiązek spotykać się jedynie z zarejestrowanymi grupami i przedstawicielami grup interesów.

Dyrektor Biura PolSCA wzięła także udział w panelu „Polscy liderzy zmian – jak Polacy pchną świat do przodu w XXI wieku?” Patronat merytoryczny nad panelem sprawowała Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, a partnerem panelu był Citi Handlowy.

W panelu uczestniczyli: Jacek Jemielity, profesor w Zakładzie Biofizyki oraz w Centrum Nowych Technologii UW, Noemi Malska, menedżer z Hyperion Alfa, Artur Kupczunas z Saule Technologies, firmy inwestującej w naukowe start up-y. Dyskusję moderował Sławomir S. Sikora, prezes Zarządu Citi Handlowy. W debacie poszukiwano odpowiedzi na pytania: W jaki sposób wspierać pionierów? Jak powinno wyglądać otoczenie instytucjonalne wspierające pionierskie rozwiązania i kulturę innowacyjności? Gdzie komercjalizacja polskich nowatorskich rozwiązań działa najsprawniej w biznesie?

Małgorzata Molęda-Zdziech przedstawiła profil Biura PolSCA oraz jego zakres działań. Wspomniała o nowym programie Horyzont Europa, który będzie mocniej łączył naukę z biznesem i społeczeństwem. Debata była dobrą okazją do promocji stacji zagranicznych PAN wśród obecnych na sali ludzi biznesu i administracji państwowej.

Foto. Konfederacja Lewiatan

 


Jak się odnaleźć w przyszłości?

Dom Polski Wschodniej w Brukseli oraz Biuro Promocji Nauki PolSCA serdecznie zapraszają na spotkanie z cyklu „Kawa z ekspertem”, którego gościem będzie Pan Maciej Krzysztofowicz – analityk ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (Joint Research Centre).

Temat spotkania: „Jak się odnaleźć w przyszłości – analiza scenariuszy poprzez grę strategiczną”

Data i miejsce: 19 października 2018 r. w godzinach 09.30 – 12.30, Siedziba Domu Polski Wschodniej (Avenue de Tervueren 48).

Zaproszenie


PolSCA na Festiwalu Nauki PAN w Jabłonnie

23 września 2018 r. Biuro Promocji Nauki PolSCA wzięło udział w Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Polską Akademię Nauk w Pałacu w Jabłonnie.

Zgromadzona na Festiwalu publiczność miała okazję wysłuchać wykładu „ABC belgijskiej frankofonii” oraz wziąć udział w debacie na temat dyplomacji naukowej.

W podróż po francuskojęzycznej Belgii uczestników wykładu zabrał dr Adam Knapik wraz z Panią Sylwią Wandziuk-Obłuską, Radcą Przedstawicielstwa Walonia-Bruksela w Warszawie, które ufundowało drobne upominki dla wszystkich zainteresowanych w tym dniu belgijską frankofonią.

Do dyskusji o dyplomacji naukowej, czyli tym czym w praktyce zajmują się jednostki zagraniczne PAN, zaprosili dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, Dyrektor Biura PolSCA oraz dr hab. Maciej Forycki, Dyrektor Stacji Naukowej PAN w Paryżu. W debacie wzięli także udział przedstawiciele obu stacji naukowych Pani Katarzyna Kula oraz dr Adam Knapik, a rozmowę moderowała dr hab. Agnieszka Cianciara, Z-ca Dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN.


V4 Training – szkolenie dla menadżerów projektów badawczych

Aktualności

Serdecznie zapraszamy do udziału w jesiennej edycji współorganizowanego przez Biuro PolSCA szkolenia dla menedżerów badań naukowych – „V4 Training”.

Szkolenie odbędzie się w dniach 5-7 grudnia 2018 r. w Brukseli. Jest ono przeznaczone dla pracowników instytutów PAN, szkół wyższych oraz instytutów naukowo-badawczych z Polski, którzy na co dzień zajmują się zarządzaniem projektami europejskimi przede wszystkim w ramach Horyzontu 2020. Językiem szkolenia jest angielski, a tematyka koncentruje się zarówno wokół najważniejszych zagadnień dotyczących 8. programu ramowego jaki i kolejnego, który będzie funkcjonował pod nazwą Horyzont Europa. Wykłady prowadzone będą przez specjalistów m.in. z Komisji Europejskiej oraz europejskich instytucji działających w Brukseli na rzecz badań naukowych i innowacji.

Kwalifikacja na szkolenie zostanie przeprowadzona na podstawie przesłanego CV oraz listu motywacyjnego w języku angielskim.

Dokumenty prosimy przekazywać drogą mailową na adres polsca@polsca.pan.pl: do dnia 12 października 2018 r. do godz. 15:00.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty podróży do/z Brukseli oraz pobytu w Brukseli.

Szczegółowy program szkolenia zostanie opublikowany na stronie Biura PolSCA w październiku.

Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń!

V4 Training 5-7.12.2018


Poszukiwany ERA Chairs Group Leader

Aktualności

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB) zaprasza do udziału w naborze na stanowisko ERA Chairs Group Leader z planowanym terminem rozpoczęcia pracy w listopadzie 2018 roku.

Termin nadsyłania aplikacji: 31 października 2018.

Open competition for ERA Chairs Group Leader_IIMCB

Flyer_ERA Chairs Group Leader

 


Praca w Biurze Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli

Aktualności

Poszukujemy specjalisty do Zespołu Biura PolSCA w Brukseli.

Oferta pracy


Nabór ekspertów do programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi naboru ekspertów do programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

NAWA zaprasza do współpracy specjalistów z zakresu różnych obszarów naukowych, posiadających doświadczenie w realizacji i ocenie projektów badawczych, edukacyjnych i promocyjnych z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego. Cenne jest również doświadczenie związane z zarządzaniem w sferze szkolnictwa wyższego czy nauki, a także we współpracy międzynarodowej. Wszystkie szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej NAWA:

Nabór ekspertów

Nabór ma charakter całoroczny.


COST infoday w Estońskiej Akademii Nauk

Aktualności

Estonian Research Council zaprasza na COST infoday 7 września 2018 w Estońskiej Akademii Nauk.

Rejestracja na stronie internetowej wraz z programem w języku angielskim:
http://www.etag.ee/uritus/cost-infopaev/

 


Następna strona »
Facebook