Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.
5 lutego, 2019 10:00 - 16:30

Wydarzenie :: Open Science, Scientific Publishing and Plan S

 

Francuskie biuro CLORA (Club des Organismes de Recherche Associés) z siedzibą w Brukseli zaprasza już w najbliższy wtorek na spotkanie i dyskusję wokół tematu otwartej nauki (ang. open science), w szczególności dotyczącą tzw. Planu S. Inicjatywa ta jest wspierana i rozwijana w ramach Coalition-S zapoczatkowanej we wrześniu 2018 r. przez jedenaście europejskich agencji grantowych, w tym Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Plan S zakłada natychmiastowe udostępnianie publikacji naukowych na wolnych licencjach pozwalających na ponowne wykorzystanie treści w dowolnym celu, także komercyjnym. Realizacja inicjatywy objąć ma przede wszystkim publikacje, ale sygnatariusze zachęcają do tego, aby w sposób otwarty udostępniać także dane badawcze. Wdrażanie Planu S może wymagać okresu przejściowego, w czasie którego akceptowane będzie publikowanie w otwartym dostępie w czasopismach opartych na subskrypcji (hybrydowych). We wskazówkach zaakcentowane zostało także poparcie dla deklaracji DORA (The Declaration on Research Assessment), której celem jest zmiana kryteriów oceny pracy naukowej, a jej sygnatariuszami w kraju są Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowe Centrum Nauki.

Plan S wygenerował wiele reakcji ze strony społeczności badawczej, zarówno pozytywnych (reakcje EUA, LERU, LIBER, YERUN i EURODOC), jak i negatywnych (list otwarty dotyczący planu S podpisany przez ponad 1600 naukowców). Podczas wydarzenia prelegenci i uczestnicy dyskutować będą o różnych implikacjach Planu S, w szczególności w odniesieniu do zmian tradycyjnego modelu publikacji naukowej, rewolucji cyfrowej i rosnącego zapotrzebowania na otwarty dostęp do wiedzy. Komisja Europejska przedstawi również przegląd niektórych własnych inicjatyw politycznych na rzecz promowania otwartej nauki.

Rejestracja oraz agenda spotkania dostępne są na stronie wydarzenia.


Szczegóły

Data:
5 lutego, 2019
Czas:
10:00 - 16:30
Strona internetowa:
http://www.clora.eu/en/evenement/science-ouverte-plan-s-et-edition-scientifique
Facebook