Biuro PolSCA poszukuje nowej osoby do zespołu!

Aktualności

Zachęcamy do aplikowania na stanowisko eksperta/ekspertki w Biurze Promocji Nauki PolSCA PAN! Proponujemy zatrudnienie na trzy lata na podstawie umowy o pracę na czas określony (pełny etat) oraz możliwość pracy w dynamicznym międzynarodowym środowisku, w centrum Brukseli. Gwarantujemy również mieszkanie służbowe! Na zgłoszenia czekamy do 24 sierpnia 2024 r.

(wiecej…)

INCREASE zwycięzcą Nagrody UE za eksperyment nauki obywatelskiej

Aktualności

Komisja Europejska przyznała projektowi INCREASE „Główną Nagrodę” w konkursie Nagrody UE w dziedzinie nauki obywatelskiej 2024. Nagroda, w wysokości 60 000 EUR, stanowi wyraz uznania dla wpływu projektu i wybitnych osiągnięć w przyczynianiu się do tworzenia pluralistycznego, inkluzywnego i zrównoważonego społeczeństwa w Europie oraz wspierania naszej wiedzy poprzez wzmacnianie pozycji społeczeństwa obywatelskiego.

Koordynator projektu INCREASE, prof. Roberto Papa z Università Politecnica delle Marche we Włoszech, wyraził swoją wdzięczność, mówiąc: „Jesteśmy podekscytowani, zaszczyceni i wdzięczni Komisji Europejskiej i Komitetowi ds. Nagród za uznanie naszej pracy. Ich zwrócenie uwagi na znaczenie zaangażowania obywateli w naukę jest świadectwem naszej wspólnej wizji wspólnego kształtowania przyszłości naszych społeczeństw”. Dr Kerstin Neumann z Leibniz-Institut für Pflanzengenetik und Kulturpflanzenforschung w Niemczech, która wspólnie z prof. Roberto Papa koordynuje eksperyment nauki obywatelskiej  INCREASE (CSE, ang. Citizen Science Experiment) dotyczący fasoli zwyczajnej, dodaje: „Oprócz wszystkich ciężko pracujących partnerów projektu INCREASE, chcemy wyraźnie podziękować wszystkim interesariuszom i osobom zaangażowanym za wspieranie i rozpowszechnianie CSE w Europie. Przede wszystkim jednak chcemy podziękować każdemu z tysięcy uczestniczek i uczestników, którzy są niezwykle zmotywowani i poświęcają dużo czasu swoim zadaniom jako obywatelki naukowczynie i obywatele /naukowcy. Jesteście wspaniałą społecznością, dziękujemy!”.

12 czerwca 2024 r. oficjalnie ogłoszono zwycięzców drugiej edycji Nagrody UE w dziedzinie nauki obywatelskiej, wybranych przez niezależne jury złożone z ekspertów.

Zdobycie tej prestiżowej nagrody było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu, motywacji i oddanej pracy tysięcy obywatelek naukowczyń i obywateli naukowców w Europie, zaangażowanych w projekt INCREASE, za co zespół INCREASE jest niezwykle wdzięczny.

Zespół INCREASE przeznaczy nagrodę pieniężną na rozszerzenie aplikacji INCREASE CSE o nowe funkcje i wzmocnienie środków komunikacyjnych, takich jak tworzenie filmów przedstawiających wyniki nauki obywatelskiej prostym językiem, wydarzenia lub zestawy instruktażowe dla szkół.

Nagroda UE w dziedzinie nauki obywatelskiej jest finansowana w ramach „Horyzontu Europa”, unijnego programu w zakresie badań i innowacji (2021–2027). Przyznawana jest w ramach finansowanego ze środków UE projektu IMPETUS, którym zarządza Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu, partner projektu INCREASE, jest zaangażowany w badania naukowe na rzecz nauki obywatelskiej. Dr hab. Karolina Susek, koordynatorka projektu INCREASE w IGR PAN przyznaje, że nagroda jest wspaniałym wyróżnieniem naszej pracy na rzecz ochrony różnorodności fasoli zwyczajnej, opracowania i przetestowania zdecentralizowanego systemu ochrony różnorodności zasobów genetycznych, a także edukacji związanej z ich ochroną i zarządzaniem. Cieszę się, że wspólnie z obywatelkami i obywatelami w Polsce realizujemy globalne cele zrównoważonego rozwoju.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w festiwalu Ars Electronica 2024 – Festival for Art, Technology and Society. Więcej informacji o festiwalu, który odbędzie się dniach 4-8 września 2024, w Postcity w Linz, w Austrii tutaj.

Pełny komunikat prasowy wydany przez Komisję Europejską tutaj.

Więcej informacji na temat działań w ramach projektu INCREASE, osiągnięć i działam dotyczących nauki obywatelskiej INCREASE w wywiadzie z prof. Roberto Papa i dr. Kerstin Neumann tutaj.


V4 Training for Research Project Managers – rozpoczęliśmy nabór do kolejnej edycji (jesień 2024)!

Aktualności

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego flagowego szkolenia „V4 Training for Research Project Managers”, które odbędzie się w Brukseli w dniach 4, 5 i 6 listopada 2024. Podobnie jak w poprzednich latach, współorganizujemy je we współpracy z Czeskim Biurem Łącznikowym ds. Edukacji i Nauki (CZELO), Narodowym Biurem Badań, Rozwoju i Innowacji na Węgrzech (NRDIO) oraz Słowackim Biurem Łącznikowym ds. Badań i Rozwoju (SLORD). 

To szkolenie jest dedykowane doświadczonym menedżerom projektów badawczych z instytucji naukowych, głównie uczelni oraz instytutów i centrów badawczych, którzy zajmują się zarządzaniem projektami, w tym pozyskiwaniem funduszy, budżetowaniem oraz raportowaniem. Nacisk kładziemy na projekty międzynarodowe w ramach programów ramowych UE ds. badań i innowacji (aktualnie Horyzont Europa).  

Szkolenie nie jest skierowane do pracowników naukowych ani osób pracujących w sektorze biznesowym.  Zarówno szkolenie, jak i rekrutacja przebiega w języku angielskim. 

Głównym celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy i umiejętności menedżerów projektów badawczych oraz podniesienie rangi ich pracy, co ma przyczynić się do zwiększenia udziału Polski w programie ramowym Horyzont Europa. 

W ramach szkolenia „V4 Training” przewidziane są prezentacje przedstawicieli Komisji Europejskiej, ekspertów z biur łącznikowych oraz ośrodków akademickich. Ponadto zachęcamy uczestników do aktywnego udziału w grupowych dyskusjach oraz spotkaniach networkingowych, podczas których mogą wymieniać doświadczenia. 

Aby zgłosić swoją kandydaturę, prosimy o wypełnienie formularza do 23 czerwca i przesłanie CV na adres polsca@polsca.pan.pl. Spośród nadesłanych zgłoszeń przedstawiciele Biura PolSCA wybiorą 7 uczestników (łączna liczba miejsc wynosi 35). Planujemy poinformować o wynikach naboru do 6 lipca poprzez bezpośredni kontakt z wybranymi uczestnikami. Istnieje również możliwość zakwalifikowania się na listę rezerwową, która może umożliwić udział w kolejnych edycjach szkolenia. 

Udział w szkoleniu „V4 Training for Research Project Managers” jest bezpłatny, jednak koszty podróży i zakwaterowania pokrywają sami uczestnicy. 

Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń poprzez formularz 

Poprzednie edycje: 

Wiosna 2024 

Jesień 2023 


PolSCA webinar series on Horizon Europe – Citizen Science: Policy and practicalities of engaging citizens in R&I

29 maja 09:30 12:00

(wiecej…)

FP10: stanowiska interesariuszy wobec kolejnego Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji

Jesteśmy w trakcie realizacji programu Horyzont Europa, największego programu badań i innowacji Unii Europejskiej do tej pory. Jednocześnie pojawiają się pierwsze dokumenty ze stanowiskami na temat jego następcy, Programu Ramowego nr 10 (FP10).

Zobacz, co proponują państwa członkowskie UE, organizacje badawcze i inni interesariusze i jakie kwestie uznają za ważne.


(wiecej…)

Profesor Paweł Rowiński nowym prezesem ALLEA

Aktualności

Z wielką radością informujemy, że prof. Paweł Rowiński, Dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, członek rzeczywisty PAN, został nowym prezesem Europejskiej Federacji Akademii Nauk (All European Academies). Swoją kadencję rozpocznie 1 czerwca.

All European Academies (ALLEA) to Europejska Federacja Akademii Nauk założona w 1994 roku. Należy do niej ponad 50 Akademii Nauk i Towarzystw Naukowych z ponad 40 krajów członkowskich Rady Europy. Sekretariat organizacji mieści się w siedzibie Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk i Humanistyki (BBAW) w Berlinie. ALLEA jest instytucją niezależną od interesów politycznych, religijnych, handlowych czy ideologicznych, finansowaną przez akademie członkowskie. Polskimi instytucjami naukowymi zrzeszonymi w ALLEA są Polska Akademia Nauk i Polska Akademia Umiejętności.

Wybór polskiego uczonego na tak zaszczytne stanowisko, jakim jest funkcja prezesa ALLEA w latach 2024–2027, jest pierwszym w historii tej organizacji. To nie tylko ogromne wyróżnienie dokonań prof. Pawła Rowińskiego. Jest to sukces polskiej nauki, a także szansa dla naszego kraju, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

— Bardzo mnie cieszy takie wyróżnienie, ale równocześnie czuję, że jest to odpowiedzialna i pełna wyzwań funkcja. ALLEA to organizacja, która głośno zaznacza wartość nauki w Europie i zrzesza wiele istotnych jednostek badawczych działających na arenie międzynarodowej – mówi prof. Paweł Rowiński, który przez trzy kadencje był delegatem Polskiej Akademii Nauk w zarządzie ALLEA.

Ten wyjątkowy wybór stwarza ogromne szanse dla wzmocnienia głosu uczonych na europejskiej scenie naukowej, w tym możliwość dialogu z instytucjami europejskimi. W obecnej pełnej wyzwań sytuacji geopolitycznej zwiększenie widoczności polskiej nauki na arenie międzynarodowej jest szczególnie istotne.

Prof. Paweł Rowiński wśród wyzwań, przed jakimi stoi ALLEA, a tym samym świat nauki, wymienił okres pandemii COVID-19 i jej konsekwencje, a także liczne konflikty zbrojne, w tym wojnę w Ukrainie, która znacząco wpływa na sytuację w Polsce. To z kolei stawia wiele pytań, jak to o skuteczne metody odbudowania ukraińskiej nauki, przed Europejską Federacją Akademii Nauk, której centrum w związku ze zmianą na stanowisku prezesa, przenosi się do naszego kraju. Innymi istotnymi zagadnieniami jest rozwój technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji, a także organizacja europejskiej nauki, która pod względem wyników zaczyna spadać na niższe pozycje względem państw azjatyckich i USA. Istotnym celem jest też przywrócenie zaufania do nauki i przeciwdziałanie szerzącej się dezinformacji. 

 Możliwość reprezentowania ALLEA przez Polskę to niewątpliwie duże wyróżnienie dla naszego kraju i możliwość uczestniczenia w dyskusji dotyczącej kształtowania europejskiej nauki. Można mówić o tej szansie nieco szerzej, w kontekście całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza prof. Paweł Rowiński.

Misją ALLEA jest budowanie współpracy między Akademiami poszczególnych krajów, wspieranie prowadzenia i popularyzacji badań naukowych, a także współpraca z Komisją Europejską i władzami poszczególnych państw. To także działania na rzecz równych szans i rozwoju dla badaczek i badaczy z wielu krajów, których wagę podkreślił prof. Paweł Rowiński.

Zapytany o perspektywę rozwoju ALLEA na okres swojej kadencji, prof. Paweł Rowiński wskazał kilka istotnych kwestii:

 ALLEA jest bardzo widoczna w zakresie doradztwa dla Komisji Europejskiej, ale powinna być też obecna w dialogu z państwami, gdzie nieco inaczej postrzega się kwestie związane z demokracją. To nadal powinna być organizacja stojąca na straży europejskich wartości i wolności nauki. Kolejną kwestią jest ta, że jako kraj powinniśmy odegrać kluczową rolę w odbudowie ukraińskiej nauki we współpracy z zagranicznymi instytucjami badawczymi. Oprócz tego cały czas istotne powinny być dla nas kwestie kryzysu klimatycznego, dostępu do żywności, czystej wody, a w zakresie organizacji nauki – kwestie otwartości, różnorodności, równości czy też inkluzywności – i m.in. w tych kwestiach ALLEA powinna utrzymać swoją funkcję lidera w zakresie doradztwa naukowego.

Gratulujemy oraz polecamy wywiad z prof. Pawłem Rowińskim.


Podsumowanie Konferencji V4 – Infrastruktury Badawcze

Aktualności

W dniu 18 kwietnia 2024 r. w Brukseli odbyła się konferencja biur łącznikowych V4 poświęcona Europejskim Infrastrukturom Badawczym. Celem wydarzenia było przedstawienie przykładów infrastruktur badawczych działających w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech oraz przedyskutowanie niektórych wyzwań stojących przed infrastrukturami, takich jak ich finansowanie i długoterminowa samowystarczalność.

(wiecej…)

Horizon Europe Navigators MeetUp: HE Novelties

17 maja 10:00 11:30

(wiecej…)

Aktualizacja Programów Pracy na lata 2023-2025

Komisja Europejska w kwietniu 2024 przyjęła poprawkę do programu prac Horyzont Europa na lata 2023-25 włącznie. Zmiana ta oznacza dodanie wcześniej nieprzydzielonych środków z programu Horyzont Europa w celu zwiększenia jego budżetu na konkursy w roku 2024 r. oraz uwzględnienie nowych konkursów w roku 2025. Stąd, budżet aktualnego programu pracy uległ zwiększeniu o prawie 1,4 mld euro do łącznej kwoty 7,3 mld euro.

Największy zastrzyk dodatkowego finansowania otrzymają Misje, Teaming for Excellence oraz konkursy w ramach II Filaru HE w Klastrach: Zdrowie, Klimat – energia – transport oraz Żywność – biogospodarka – zasoby naturalne – rolnictwo – środowisko.

Cały Program Pracy na lata 2023-2025 dostępny jest tutaj.

(wiecej…)

Apel prezesów akademii nauk państw członkowskich UE

Aktualności

Nauka i innowacje są kwintesencją wolności i odporności Unii Europejskiej, jej globalnej konkurencyjności oraz dobrobytu
– z takim apelem do kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku zwrócili się prezesi krajowych akademii nauk ze wszystkich 27. państw członkowskich Unii Europejskiej.

Sygnatariusze listu zwrócili uwagę na cztery najważniejsze postulaty wspólne dla całego środowiska naukowego Unii Europejskiej – zapewnienie Unii Europejskiej pozycji światowego lidera w dziedzinie nauki i innowacji, promowanie otwartego
i wolnego systemu nauki, inwestowanie w naukę i edukację oraz wykorzystywanie aktualnej wiedzy naukowej w polityce.

– Nasz list to wyraz chęci zwrócenia uwagi decydentów oraz wyborców na potrzebę utrzymania dotychczasowej pozycji Wspólnoty jako globalnego lidera w dziedzinie nauki i innowacji – podkreśla prezes PAN prof. Marek Konarzewski. – Niezbędne do tego są rosnące inwestycje w sektory nauki i technologii, dzięki którym zjednoczona Europa będzie mogła sprostać cywilizacyjnym wyzwaniom. W dzisiejszym świecie za konieczne uważamy promowanie otwartego i wolnego systemu nauki oraz wykorzystywanie pochodzących z niego wiedzy i kompetencji do podejmowania kluczowych dla UE, w tym także dla Polski, decyzji – zaznacza.

We wspólnym apelu naukowcy zwracają uwagę, że nasz kontynent znajduje się obecnie w światowej czołówce badań
i innowacji, a badacze z krajów UE są zaangażowani w badania i prace rozwojowe na całym świecie. Przypominają jednak,
że w zmieniającym się świecie naiwne byłoby uznanie, że pozycja europejskiej nauki jest niezachwiana. W tym kontekście, podkreślając konieczność systemowych inwestycji w naukę, postulują, aby kraje członkowskie – a także sama UE – przeznaczały na badania i rozwój równowartość co najmniej 3% swojego PKB. W opinii sygnatariuszy apelu wzmocniony budżetowo powinien zostać także nowy program ramowy badań i innowacji UE.

Kierujący narodowymi akademiami nauk podkreślają również, że jednym z głównych atutów europejskiej nauki są współpraca międzynarodowa i swobodna oraz otwarta wymiana wiedzy i służąca jej mobilność badaczy i studentów.

Wykorzystanie efektów pracy naukowców wymaga ciągłej implementacji osiągnięć nauki do procesów politycznych. – Przyszłe wyzwania – w tym zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej, migracja międzynarodowa, bezpieczeństwo żywnościowe, transformacja energetyczna – są tak złożone i pilne, że nie można im skutecznie sprostać bez nauki i opartego
na zaufaniu dialogu między nauką, polityką, społeczeństwem obywatelskim a podmiotami gospodarczymi – czytamy w apelu.

(wiecej…)
Następna strona »
Facebook