Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

PolSCA webinar series on Horizon Europe – Citizen Science: Policy and practicalities of engaging citizens in R&I

29 maja 09:30 12:00

W ramach programu Ramowego UE Horyzont Europa, wspierane są projekty i inicjatywy, które promują udział obywateli w procesie badawczym, co przyczynia się do demokratyzacji nauki i budowania zaufania społecznego wobec badań naukowych.

Citizen science – nauka obywatelska – to podejście, w ramach którego obywatele aktywnie uczestniczą w procesie naukowym poprzez zbieranie danych, analizę, czy nawet współprojektowanie eksperymentów. Łączy zaangażowanie społeczności z badaniami naukowymi, poszerzając tym samym zakres i skuteczność projektów badawczych. W praktyce może obejmować obserwacje przyrodnicze, monitorowanie środowiska, analizę danych astronomicznych czy nawet udział w testowaniu oprogramowania naukowego. Dzięki citizen science naukowcy mogą skorzystać z ogromnej bazy danych zebranych przez społeczność, co przyczynia się do lepszego zrozumienia różnorodnych zagadnień naukowych i podejmowania bardziej precyzyjnych decyzji.

Webinar na temat Citizen Science w ramach serii PolSCA zapewni uczestnikom zrozumienie politycznych i praktycznych aspektów zaangażowania obywateli w badania i innowacje. Poprzez prezentacje i dobre praktyki oraz studia przypadków, uczestnicy będą mieli okazję zgłębić perspektywę Komisji Europejskiej na temat Citizen Science, poznać doświadczenia europejskich projektów w tej dziedzinie, a także zobaczyć przykłady praktyk z Polski. Dodatkowo, sesja z przedstawicielami Krajowego Punktu Kontaktowego zapewni uczestnikom praktyczne wskazówki dotyczące włączenia podejścia Citizen Science do projektów badawczych, wspierając tym samym dążenie do zwieszania uczestnictwa Polski w Programie Ramowym UE.

AGENDA kliknij tutaj

REJESTRACJA kliknij tutaj

WIĘCEJ nt. koncepcji webinaru na anglojęzycznej stronie Biura PolSCA.

Facebook