Szkolenie „V4 Training” – podsumowanie edycji jesiennej

Aktualności

W dniach 18 – 20 listopada 2019 r. odbyła się druga w tym roku edycja „V4 Training” – szkolenia dla menadżerów europejskich projektów badawczych, organizowanego przez Biuro PolSCA, Slovak Liaison Office for Research and Development (SLORD), Czech Liaison Office for R&D (CZELO) i National Research, Development and Innovation Office (NRDIO) of Hungary.

W tej edycji uczestnikami byli pracownicy szkół wyższych oraz instytutów naukowo-badawczych nie tylko z państw Grupy Wyszehradzkiej, lecz również z Holandii, Litwy czy Rumunii. W tym roku otrzymaliśmy ponad 20 zgłoszeń z Polski, spośród których wyłoniliśmy 7 polskich uczestników „V4 Training”. Ostatecznie, w szkoleniu wzięły następujące osoby:

  • Agnieszka BARCIK – Politechnika Poznańska,
  • Anna FOKS-RYZNAR – Centrum Badań Kosmicznych PAN,
  • Michał GRUDZIŃSKI – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny,
  • Barbara KAMIŃSKA – Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznastwa – PIB,
  • Maciej POSŁUSZNY – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego,
  • Katarzyna SZYNISZEWSKA – Uniwersytet Warszawski.

Podczas trzydniowych warsztatów, prowadzonych przez specjalistów z europejskich instytucji działających w Brukseli na rzecz badań naukowych i innowacji, uczestnicy mieli możliwość dyskusji na temat wielu zagadnień związanych z programem ramowym Horyzont 2020. Niemniej, coraz więcej prezentowanych materiałów dotyczyła już Horyzont Europa – programu ramowego UE ds. badań i innowacji na lata 2021 – 2027, np. podsumowanie procesu konsultacji w zakresie planowania strategicznego. W programie znalazły się sesje dedykowane, np. narzędziom „wideningowym” (Teaming, Twinning i ERA-Chair), akcjom COST lub Marie Skłodowska-Curie (MSCA) oraz inicjatywnie europejskich uniwersytetów w ramach programu ERASMUS+. Wspólnym mianownikiem tych dyskusji było wsparcie dla budowanie sieci kontaktów w kontekście programów ramowych. Ponadto, dla praktyków w ofercie szkolenia znalazły się sesje dotyczące realizacji dobrych praktyk administracyjnych czy istotnych dla nas kwestii wynagradzania badaczy w grantach UE.

Podczas szkolenia kontynuowano również trzy sesje interaktywne. Pierwsza z nich polegała na krótkiej prezentacji każdego z uczestników i była moderowana przez p. Radka Honzaka, specjalistę ds. komunikacji w Dyrektoriacie Generalnym ds. Badan i Innowacji. Druga z sesji interaktywnych dotyczyła najlepszych praktyk w zarządzaniu projektami i była prowadzona przez przedstawicieli EURADA oraz IrRadiare. Ostatnia z tych sesji natomiast objęła pracę w grupach, w których uczestnicy „V4 Training” zastanawiali się nad konkretnymi studiami przypadków, dzieląc się własnymi doświadczeniami, opisując największe wyzwania oraz opracowując wspólne rozwiązania.

Warto podkreślić, że gospodarzem trzeciego dnia szkolenia było Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli. Tego dnia szkolenia miało miejsce w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polski przy UE, a jego uczestników powitała p. Agata Janaszczyk – radczyni ds. badań, innowacji i rozwoju technologicznego. Ponadto, prelegentami tego dnia – na zaproszenie PolSCA byli:

Zapraszamy już teraz do udziału w następnej edycji „V4 Training” wiosną 2020!

Jeśli chcesz być na bieżąco z ofertą Biura PolSCA oraz otrzymywać nasz kwartalny newsletter – zarejestruj się już teraz pod LINKIEM.


Facebook