Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej ze współpracownikami z Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych (IMol) PAN oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, odkryli, że komórki mięśniowe robaków mogą produkować egzofery – pęcherzyki, które usuwają uszkodzone białka na zewnątrz komórki.
Co zaskakujące badacze odkryli, że rozwój embrionów w macicy wyzwala tworzenie się egzofer w tkance mięśniowej. W konsekwencji, potomstwo matek z dużą liczbą egzofer pochodzących z mięśni rośnie szybciej.
Te przełomowe osiągnięcia są tematem okładki sierpniowego wydania „EMBO reports” oraz sekcji News & Views. Autorami publikacji są Michał Turek (kierownik grupy badawczej w IBB), Katarzyna Banasiak, Małgorzata Piechota, Nilesh Shanmugam, Matylda Macias, Małgorzata Alicja Śliwińska, Marta Niklewicz, Konrad Kowalski, Natalia Nowak, Agnieszka Chacińska (dyrektor instytutu IMol oraz kierownik grupy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim), Wojciech Pokrzywa (lider prac badawczych w MIBMiK).
Pełna wersja artykułu: