Biuro PolSCA zorganizowało serię webinariów dotyczących programu Horizon Europe, skupiającą się na praktycznych aspektach Open Science. Druga webinarium z tego cyklu, zatytułowane Open Science in practice (part 2): Publishing strategies & platforms with focus on Open Research Europe, miało na celu wskazanie aktualnych tendencji i włączenie się w publiczną debatę na temat strategii publikowania w nauce, zgodnie z ostatnimi konkluzjami Rady Reuropejskiej.
Webinar rozpoczął się wprowadzeniem przez Dyrektora Tomasza Poprawkę z Biura PolSCA. Następnie Alea López de San Román, Legal & Policy Officer at the Open Science Unit of the European Commission’s Directorate General for Research & Innovation (Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej), przedstawiła Agendę Polityczną Obszaru Badań Europejskich (the European Research Area Policy Agenda) oraz konkluzje Rady dotyczące Open Science. Sesja ułatwiła wgląd w cele ERA oraz przybliżyła stanowisko Rady w zakresie działań mających na celu natychmiastowy i nieograniczony otwarty dostęp do wyników badań finansowanych ze środków publicznych.
Prezentacja Alea López de San Román
Następnie odbyła się dyskusja w formie okrągłego stołu na temat modeli publikacyjnych i przyszłości Open Science. Panel składał się z Alei López de San Román, Paula Ayrisa z UCL LCCOS, Iryny Kuchmy z Electronic Information for Libraries (EIFL) oraz Natalii Galicy z Narodowego Centrum Nauki w Polsce. Dyskusję moderował Emmanuel Kulczycki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Polsce.
W trakcie sesji implementacyjnej Kelly Woods, Senior Associate Publisher wydawnictwa F1000, przedstawiła korzyści dla badaczy wynikające z publikacji w Open Research Europe (ORE). ORE to platforma publikacyjna i ewaluacyjne dla badań finansowanych w ramach programów Horizon 2020, Horizon Europe i Euratom. Sesja omawiała proces publikacji, w tym składanie artykułów, publikację i deponowanie danych, proces ewaluacji/ recenzji artykułów. Przedstawiono również kryteria umożliwiające zostanie recenzentem.
Webinar miał na celu pogłębienie wiedzy uczestników na temat strategii publikacyjnych, Open Access oraz praktycznych aspektów korzystania z platformy Open Research Europe.
Seria webinariów PolSCA ma na celu wzmocnienie wiedzy na temat programu ramowego Horyzont Europa wśród społeczności naukowej Polskiej Akademii Nauk oraz ułatwienie skutecznego uczestnictwa w ambitnych projektach badawczo-rozwojowych poprzez wielostronną współpracę naukową.
Seria webinariów, w połączeniu z innymi działaniami programu PASIFIC i siecią wsparcia PolSCA, przyczynia się do zwiększenia udziału polskich instytutów badawczych, w tym pracowników Polskiej Akademii Nauk, w projektach finansowanych w ramach programu Horyzont Europa.