Dyskusja wokół publicystyki Leopolda Ungera

Aktualności

 

W dniu 7 grudnia 2018 roku w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyła się dyskusja poświęcona publicystyce Leopolda Ungera, uznawanego za jednego z najważniejszych reprezentantów dziennikarstwa poważnego. Okazją do podjęcia tego tematu było ukazanie się francuskiego tłumaczenia książki „Orzeł i reszta (Widziane z Brukseli)”. Publikacja „L’aigle et le reste. Et le reste Vu de Bruxelles”, poprzedzona wstępem naukowym przygotowanym przez prof. Iwonę Hofman, została wydana przez Fundację Terytoria Książki w 2017 roku.

W dyskusji panelowej, organizowanej przez Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN oraz Biuro Województwa Lubelskiego w Brukseli, udział wzięły prof. Iwona Hofman z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, Dyrektor Biura PolSCA w Brukseli. Mieliśmy przyjemność gościć również syna Leopolda Ungera, Pana Marka Ungera z dwiema córkami: Deborah i Sarah. Wśród poruszanych tematów znalazły się pytania o aktualność publicystyki Leopolda Ungera w dzisiejszym świecie natychmiastowego przepływu informacji, o charakterystyczne elementy jego procesu twórczego, a także o osobiste inspiracje do tworzenia tekstów. Całość wydarzenia moderował Robert Sołtyk z Komisji Europejskiej, prywatnie przyjaciel Ungera oraz były dziennikarz i korespondent „Gazety Wyborczej”.


     

     

     

      

Wybrane zdjęcia dzięki uprzejmości ekipy filmowej realizującej dokument o Leopoldzie Ungerze.

Dodatkowe materiały:

Informacja  o książce „L’aigle et le reste. Et le reste Vu de Bruxelles” – http://www.kulturaparyska.com/pl/o-kulturze/publikajce/ksiazki/swiat

Prof. Iwona Hofman w serwisie UMCS – https://www.umcs.pl/pl/addres-book-employee,941,pl.html


Facebook