Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Regained Freedom” i pokaz polskiego dokumentu „Solidarność według kobiet”

Aktualności

Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli, Instytut Polski w Brukseli i Instytut Balassiego w Brukseli zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Regained Freedom”, który odbędzie się w dniach 20-30 listopada 2019 r. Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji trzydziestolecia odzyskania wolności w krajach Europy środkowo-wschodniej, krajach bałtyckich i na Bałkanach.

Program Festiwalu skłania do głębszej refleksji nad przeszłością. Wybrane filmy koncentrują się na historycznym momencie 89 roku, przedstawiając ówczesne warunki życia oraz wydarzenia, które doprowadziły do upadku reżimu totalitarnego. Do projektu zostały zakwalifikowane filmy z ośmiu państw: Węgier, Polski, Estonii, Gruzji, Czech, Niemiec, Rumunii i Chorwacji. Festiwal zachęca do spojrzenia na historię regionu i odkrycia za pomocą dziewięciu filmowych arcydzieł, w jaki sposób poprzedni reżim kształtował życie ludzi. Kolejne projekcje będą ukazywać przeszłość w zupełnie innym świetle.

Szczególnie polecamy Państwa uwadze polski dokument biorący udział w festiwalu, a jest nim „Solidarność według kobiet” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Film zostanie wyświetlony w języku polskim z angielskimi napisami w piątek 22 listopada o godz. 19.00 w Instytucie Balassiego (10 Treurenberg, 1000 Bruksela).

„Solidarność według kobiet” opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80 wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido, urodzonej w 1981 roku, symbolicznej córki Solidarności.

Projekcji filmu towarzyszyć będzie dyskusja na temat kontekstu historycznego tamtych wydarzeń z udziałem prof. Ireneusza Krzemińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na ceremonię otwarcia oraz projekcje obowiązuje rejestracja.


Facebook