Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

#V4conference on Cyber Issues

25 maja, 2023 08:00 17:00

Najbliższa konferencja krajów Grupy Wyszehradzkiej, tzw. #V4conference, będzie poświęcona zagadnieniom cybernetycznym. Wydarzenie, które odbędzie się w Brukseli, będzie miało charakter debaty wysokiego szczebla i eksperckiej dyskusji na temat najbardziej aktualnych i kluczowych tematów związanych z cyberbezpieczeństwem.

Konferencja ta jest organizowana przez słowacki Narodowy Urząd Bezpieczeństwa we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem Republiki Słowackiej przy UE i biurami V4 ds. badań i innowacji w Brukseli: Słowackim Biurem Łącznikowym ds. Badań i Rozwoju (SLORD), Czeskim Biurem Łącznikowym ds. Edukacji i Badań (CZELO), Biurem Promocji Nauki Polskiej Akademii Nauk (PolSCA) i Węgierskiem Narodowym Biurem Badań, Rozwoju i Innowacji (NRDIO).

Wydarzenie zaplanowane na czwartek 25 maja 2023 r. podzielono na cztery bloki tematyczne, w ramach których doświadczeni paneliści podzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami w odpowiedzi na pytania dotyczące całościowego krajobrazu cyberbezpieczeństwa, dyplomacji cybernetycznej i cyfrowej, rozwoju badań i innowacji oraz ram regulacyjnych. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w to wydarzenie: zapoznania się z najnowszymi wynikami badań,  ale i wyzwaniami w cyberprzestrzeni, zaangażowania w dyskusję i skorzystania z możliwości nawiązywania kontaktów w Brukseli oraz w ramach Grupy V4.

Program wydarzenia

08.15 Rejestracja i powitalna kawa

08.40 Otwarcie

  • Petra Vargova, Stała Przedstawicielki Republiki Słowackiej przy UE
  • Rastislav Janota, dyrektor Słowackiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa

9.00 – 16.45 Dyskusje panelowe

  • Ogólny krajobraz obszaru cyberbezpieczeństw: mocne strony i wyzwania
  • Dyplomacja cybernetyczna i cyfrowa: europejskie wartości na skraju transformacji cyfrowej
  • Nowe technologie i branże: jak uwzględnić pojawiające się trendy technologiczne i przygotować nas na przyszłość – perspektywa badawcza
  • Bieżące ramy cyberbezpieczeństwa: czy jesteśmy przygotowani na zagrożenia?

REJESTRACJA

PEŁNY PROGRAM

Biuro PolSCA PAN zaangażowane jest w panel dotyczący badań w obszarze cyberbezpieczeństwa i rozwoju nowych technologii. W tym zakresie zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu prof. Magdalenę Stobińską (UW), która kieruje Grupą Badawczą Kwantowych Technologii „QCAT” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegóły dotyczące panelu poniżej:

Obecny okres ewolucji technologicznej okazuje się najbardziej progresywny w historii, przewyższa nawet nadejście internetu. Nowe technologie oraz trwające badania i innowacje w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe przyniosą szeroko zakrojone implikacje dla naszego społeczeństwa i gospodarek, w tym także nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa cybernetycznego. Wdrażanie niektórych z tych technologii de facto już się rozpoczęło i zmienia sposób, w jaki ludzie żyją, uczą się, pracują i budują społeczeństwo. Na przykład sztuczna inteligencja pomaga firmom efektywniej komunikować się z klientami, lekarzom lepiej leczyć swoich pacjentów, a rządom wydajniej świadczyć usługi. Jednocześnie, by wymienić tylko kilka zagrożeń: istnieje coraz więcej dowodów na to, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez hakerów i złośliwe podmioty, bierze udział w generowaniu dezinformacji i „deep fake”. Technologie kwantowe są na wcześniejszych etapach rozwoju niż sztuczna inteligencja, ale korzyści i zagrożenia, jakie przyniosą w przyszłości będą równie znaczące.

  • Magdalena Stobińska, Profesor, Uniwersytet Warszawski
  • Ivan Kotuliak, Dziekan Wydziału Informatyki i Technologii Informacyjnych, Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie
  • Jakub Harašta, Adiunkt, Instytut Prawa i Technologii, Uniwersytet Masaryka w Brnie
  • Imre Lendák, Adiunkt, Katedra Nauki o Danych i Inżynierii, Wydział Informatyki, Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie
Facebook