Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Webinarium Czy uda się uratować 3 miliony ludzi przed rakiem? – Misja Rak w Horyzoncie Europa i Europejski Plan Walki z Rakiem

17 listopada, 2021 10:00 13:00

Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli wraz z Biurem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (BSP) w Brukseli zapraszają na webinarium „Czy uda się uratować 3 miliony ludzi przed rakiem? – Misja Rak w Horyzoncie Europa i Europejski Plan Walki z Rakiem”, które odbędzie się w środę 17 listopada w godz. 10:00 – 13.00.

Rak dotyka każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego i stanowi ogromne obciążenie dla pacjentów, rodzin i ogółu społeczeństwa. Jeśli nie zostaną podjęte żadne dalsze działania, liczba osób, u których co roku diagnozuje się nowotwór w Europie wzrośnie z obecnych 3,5 miliona do ponad 4,3 miliona do 2035 roku. Misja w tej dziedzinie pomoże ustalić wspólne cele mające na celu odwrócenie tych przerażających trendów w zakresie nowotworów. Łącząc wysiłki w całej Europie, Misja wraz z Europejskim Planem Walki z Rakiem ma wspierać zapobieganie zachorowaniom na raka, umożliwiać wczesną diagnozę, zmniejszać cierpienie i poprawiać jakość życia pacjentów onkologicznych w trakcie i po leczeniu.

Aby zapewnić konkretne rozwiązania, Rada Misji zaproponowała ambitny cel: „Do 2030 r. uratowanych zostanie ponad 3 miliony istnień ludzkich, żyjących dłużej i lepiej”. Główne cele Misji skupią się na: zrozumieniu raka, profilaktyce (w tym badaniach przesiewowych i wczesnym wykrywaniu), diagnozie i leczeniu oraz poprawie jakość życia osób żyjących z chorobą nowotworową i po nowotworach, przy jednoczesnym zapewnieniu równego dostępu dla wszystkich. Celem webinarium jest dostarczenie uczestnikom najważniejszych informacji o Misji oraz Europejskim Planie Walki z Rakiem.

W spotkaniu wezmą udział: Przedstawicielki Komisji Europejskiej – Joanna Drake, Mission Manager, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Badań i Innowacji oraz Annika Nowak, które opowiedzą o głównych założeniach i celach Misji dot. Raka i Europejskim Planie Walki z Rakiem, Prof. Konrad Rydzyński, członek Rady Misji oraz eksperci reprezentujący obszary nauki, biznesu, administracji i społeczeństwa obywatelskiego. Podczas dwóch paneli dyskusyjnych będą oni rozmawiać o tym, jak podejmowane w Polsce działania w zakresie badań przyczynią się do zwiększenia zrozumienia i wykrywania raka oraz jak efektywnie leczyć pacjentów z nowotworami i zapewnić lepszą jakość życia. Na koniec spotkania przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi z prelegentami.

Wśród zaproszonych ekspertów jest również przedstawiciel Polskiej Akademii Nauk: prof. dr hab. Marek Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!

Program wydarzenia jest dostępny TUTAJ. Udział w wydarzeniu wymaga rejestracji za pomocą formularza dostępnego pod LINKIEM.

Facebook